Mi az a menopauza?

A menopauza, vagy a változókor nem betegség, hanem egy teljesen normális életesemény a nőknél. A menopauza szó jelentése a menstruáció leállása. A “meno” a menstruációra, a “pauza” pedig a ciklus megszűnésére utal.

Mi az a menopauza

Orvosi értelemben akkor beszélünk menopauzáról, ha 12 hónapig nem történt meg a menstruáció. Ezt természetesen csak visszamenőleg megállapítható. Tehát a menopauza egy általunk meghatározott nap.
A menopauza akkor következik be, amikor a petefészkek már nem termelnek petesejtet, és ennek következtében csökken az ösztrogén, progeszteron és tesztoszteron hormonok szintje.
Az ösztrogén fontos szerepet játszik az egész szervezetben: az agyban, a bőrben, a csontokban, a szívben, a húgyúti funkciókban és a nemi szervekben.

Mi az a perimenopauza?

A perimenopauza kifejezést használjuk a menopauza előtti időszakra a változókor folyamán, amikor még van menstruáció, de megjelenhetnek a menopauza tünetei is. Előfordulhat, hogy korábban vagy később jön meg, szabálytalanabbak lehetnek a ciklusok, és jellemző lehet a menstruáció mennyiségének megváltozása is.
Az ösztrogén és a progeszteron hormonok együttesen szabályozzák a menstruációs ciklust és a peteérést. A perimenopauza alatt ezen hormonok szintje nagymértékben ingadozik. A hormonegyensúly hiánya vezethet a menopauza tüneteihez.
A hormoningadozás tünetei mindenkinél másképp jelentkezhetnek. Van akinél egyes tünetek csak néhány hónapig vannak jelen, majd a menstruáció teljesen leáll. Mások hosszú hónapokon, vagy akár éveken keresztül érezhetik a változókor tüneteit a menstruációjuk tényleges leállása előtt.

Mikor várható a menopauza?

A menopauza Magyarországon átlagosan 51 éves kor körül történik meg. A perimenopauzális átmenet már 45 éves kor körül elindulhat és eltarthat 5 évig is. A 45 éves kor előtti menopauzát korai menopauzának nevezik. Ha 40 éves kor alatt következik be a menstruáció leállása, az korai petefészek-elégtelenségnek minősül.

Sebészeti vagy orvosi menopauza

A menopauza nem betegség, hanem egy természetes esemény a nő életében, de bizonyos dolgok, mint a petefészek eltávolítása, sugárkezelés, kemoterápia, vagy egyes genetikai és autoimmun tényezők hozzájárulhatnak a korai menopauzához.

A menopauza diagnózisának felállítása

Ha valaki 45 évesnél idősebb, rendszertelen a menstruációja és menopauzális tünetei vannak (lásd lent), általában nincs szükség semmilyen vizsgálatra a menopauza diagnosztizálásához. A menopauzát általában a tünetek alapján határozzuk meg.
Ezért is hasznos nyomon követni a tüneteket egy speciális mobil alkalmazással, vagy akár klasszikus naptár segítségével. Elég esténként egy-egy bejegyzéssel vezetni a tünetnaplót.
Ha valaki 45 évesnél fiatalabb, akkor a menopauzát leggyakrabban egy a folliculus stimuláló hormont (FSH) mérő vérvizsgálat segítségével figyelik orvosilag. A magas határérték ilyenkor a menopauzába lépés jele lehet.

A menopauza tünetei

A nők 75%-a tapasztal különféle tüneteket a (peri)menopauza során. Teljesen egyéni, hogy a tünetek meddig, és milyen súlyos formában jelentkeznek. Az első tünetek általában néhány hónappal vagy évvel a menstruáció végleges leállása előtt jelentkeznek (ezt hívjuk perimenopauzának), és a menstruáció megszűnése után is még egy ideig fennállhatnak. Mindenkinél más persze, de átlagosan 4 évig jelentkeznek a változókor tünetei.

Jelenleg 34 különböző változókori tünetet különböztetünk meg.


A változókor leggyakoribb tünetei:
1.    Alvási problémák
2.     Hőhullám
3.     Éjszakai izzadás
4.     Szabálytalanná váló menstruáció
5.     Hüvelyszárazság
6.     Libidó csökkenése
 
Testi tünetek:
7.     Fáradtság
8.     Hajhullás
9.     Szédülés
10.  Súlygyarapodás
11.  Puffadás
12.  Allergiák
13.  Körömproblémák
14.  Csontritkulás
15.  Szabálytalan szívverés
16.  A testszag változásai
17.  Hólyagproblémák, inkontinencia
18.  Fejfájás
19.  Ízületi fájdalom
20.  Égő száj/nyelv
21.  Elektromos érzet/fájdalom a testben
22.  Hányinger és emésztési problémák
23.  Fogászati problémák
24.  Izommerevség
25.  Száraz és viszkető bőr
26.  Bizsergő végtagok
27.  Mellfájdalom
 
 
 
Mentális tünetek:
28.  Szorongás
29.  Ingerlékenység
30.  Pánikbetegség
31.  Koncentrálási nehézség
32.  Hangulatingadozás
33.  Memóriazavar
34.  Depresszió
 

Források: NHS, Louise Newson, Mayo Clinic

A Szerkesztőség

Ikonikus termékeink

Legolvasottabb

Inkább sokáig leszek egészséges, mint szép

Hiába nézek ilyen jól ki, 45 éves voltam, de valószínűleg a változókori folyamatok belül már elindultak, mondta az endokrinológus. Hogy lehet ez, hiszen én még fiatal vagyok? Azt gondoltam, mivel későn szültem, 40 évesen a második gyermekünket, hogy akkor tovább tart majd a fiatalság és majd később fog megtörténni a menopauza. Mint kiderült, nálunk ez genetika. Azt javasolom a kortársaimnak, hogy ne söpörjék a szőnyeg alá a tüneteket, higgyenek abban, hogy ez egy új kezdet, és maradjanak inkább sokáig egészségesek, mint szépek.

Olvasson tovább

Amit a menopauzáról és a fogamzásgátlásról tudni kell

A változókorban nemzőképes fázisból átmegyünk a nemzőképtelenbe, ami nem egyik napról a másikra történik meg, ez egy folyamat, 40 és 60 között történik meg valamikor, nincs időponthoz kötve.40 éves kor felett átlagosan 100 nő közül csak kb. 40-nek, 45 éves kor felett pedig már csak kb. 10-nek sikerülhet a teherbeesés. 50 éves kor körül a spontán teherbeesés ritka, de nem kizárt.

Olvasson tovább

Életközepi válság vagy menopauza?

Sok nő érzi a negyvenes éveiben, hogy valami nem stimmel, egyfajta fásulttág, unalom telepszik rá a hétköznapokra, mintha semmi sem lenne jó. Pontosan ezzel egy időben indul meg a menopauza előtti felvezető hormonális átmenet, amelyről sokan nem is tudnak, pedig ennek a tünete is lehet olyan, mint az életközepi válságnak.

Olvasson tovább