Alternatív gyógymódok, amelyek enyhítik a menopauza tüneteit

Ma már elengedhetetlen, hogy holisztikusan közelítsünk a menopauzához, és optimalizáljuk életmódunkat a változókor szakaszában.

Bár sok nő számára a menopauzális hormonterápia kezelés válik be, van, aki nem szeretne hormont szedni illetve nem szedhet. Fontos tudomásul venni, hogy a menopauza mindenkinél egyedi módon történik meg, ami valakinél előnyös, az másnál esetleg nem használ, ezért is érdemes kísérletezni.

A mozgás mint gyógyszer

Nem vitás, hogy az egyik legegyszerűbb dolog, amit a változókorban magunkért tehetünk, az, hogy rendszeresen mozgunk. A gyakorlatok jó hatással vannak a szívre és a tüdőre, csökkenthetik az ösztrogén csökkenésével járó anyagcsere-kockázatokat is. További előnye, hogy csökken a magas vérnyomás, a szívroham és a szélütés kockázata. A menopauza egyik negatív hozadéka lehet a csontritkulás, ez ellen szintén mozgással tudunk tenni.
Emellett bizonyítottan csökkenti a stresszt és javítja a hangulatot és közérzetet is. 
Soha nem késő elkezdeni az edzést! A lényeg az, hogy lassan kell elkezdeni és olyannal, amit szeretünk csinálni, például gyaloglás, kerékpározás, erőteljes kerti munka, úszás, kardiózás vagy konditerembe is mehetünk. Már a mérsékelt fizikai aktivitás is, például csak annyi, hogy a testet mozgatjuk, nagy egészségügyi előnyökkel jár. Fontos, hogy a csontritkulásban szenvedő nők ne végezzenek olyan gyakorlatokat, ahol csonttörés lehetősége állhat fent. 

Kibeszélő terápia

A kognitív viselkedésterápia (angolul Cognitive Behavioral Therapy azaz CBT) enyhítheti a menopauza következtében fellépő rossz hangulatot és szorongást. Az Észak-Amerikai Menopauza Társaság olyan CBT-megközelítést ajánl, amely egyesíti a relaxációs technikákat, az alváshigiéniát és a pozitív egészséges hozzáállás megtanulását a menopauza kihívásaihoz. A CBT ma már javasolt kezelési lehetőség a peri- és posztmenopauza során tapasztalt szorongás kezelésére. Kétirányú kölcsönhatás van a hangulat és a hőhullámok között, mivel a nők 10%-a nagyobb valószínűséggel lesz depressziós a menopauza során.

A gyógyító levendula olaj

Felmérések szerint, a nők 98%-a szorong a menopauza alatt, ami az ösztrogén és progeszteron szintjének csökkenése miatt történik. Mindkét hormon befolyásolja a szerotonin termelődését, amely egy hangulatszabályzó transzmitter, boldogsághormonként is emlegetik. A menopauzában ráadásul ez a hiányállapot fokozott étvágyat eredményez, a test így próbál pillanatnyi örömhöz jutni.
Egy 2007-es tanulmányban a kutatók azt találták, hogy a levendulával végzett masszázskezelés egyes nőknél csökkentette a menopauza tüneteit, például hőhullámokat, fejfájást és szívdobogásérzést. 2016-ban a kutatók a levendula aromaterápia hőhullámokra gyakorolt hatását vizsgálták, ötven résztvevő 12 héten keresztül naponta kétszer 20 percig érezte a levendula aromáját, további 50 ember placebót lélegzett be. Azok, akik levendula kezelésben részesültek, a hőhullámok jelentős csökkenéséről számoltak be. A kutatók szerint a levendula csökkentheti a hőhullámokat a stressz szint csökkentésével.
 
Források:
Medical News Today
Women’s Health Concern

A Szerkesztőség

Ikonikus termékeink

Legolvasottabb

Mi az a menopauza?

A menopauza, vagy a változókor nem betegség, hanem egy teljesen normális életesemény a nőknél.
A menopauza szó jelentése a menstruáció leállása. A “meno” a menstruációra, a “pauza” pedig a ciklus megszűnésére utal.
Orvosi értelemben akkor beszélünk menopauzáról, ha 12 hónapig nem történt meg a menstruáció. Ezt természetesen csak visszamenőleg megállapítható. Tehát a menopauza egy általunk meghatározott nap.

Olvasson tovább

Inkább sokáig leszek egészséges, mint szép

Hiába nézek ilyen jól ki, 45 éves voltam, de valószínűleg a változókori folyamatok belül már elindultak, mondta az endokrinológus. Hogy lehet ez, hiszen én még fiatal vagyok? Azt gondoltam, mivel későn szültem, 40 évesen a második gyermekünket, hogy akkor tovább tart majd a fiatalság és majd később fog megtörténni a menopauza. Mint kiderült, nálunk ez genetika. Azt javasolom a kortársaimnak, hogy ne söpörjék a szőnyeg alá a tüneteket, higgyenek abban, hogy ez egy új kezdet, és maradjanak inkább sokáig egészségesek, mint szépek.

Olvasson tovább

Amit a menopauzáról és a fogamzásgátlásról tudni kell

A változókorban nemzőképes fázisból átmegyünk a nemzőképtelenbe, ami nem egyik napról a másikra történik meg, ez egy folyamat, 40 és 60 között történik meg valamikor, nincs időponthoz kötve.40 éves kor felett átlagosan 100 nő közül csak kb. 40-nek, 45 éves kor felett pedig már csak kb. 10-nek sikerülhet a teherbeesés. 50 éves kor körül a spontán teherbeesés ritka, de nem kizárt.

Olvasson tovább